VPN (Virtual Private Network) czyli Wirtualna Sieć Prywatna oznacza, że w przeciwieństwie do sieci fizycznej, nie istnieją tu żadne kable ani sprzęty, które umożliwiałyby połączenie wewnątrz niej. Wszystko odbywa się w wirtualnej przestrzeni. Termin „Prywatna” oznacza natomiast, że dostęp do takiej sieci jest ograniczony, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie korzystania z niej.
Jak działa VPN?
Podczas normalnego korzystania z Internetu z naszego komputera wysyłane jest mnóstwo pakietów. Bez problemu można wtedy podejrzeć nasze dane. Inaczej sprawa ma się z stronami zabezpieczonymi protokołem https. Gwarantuje on pewne poczucie bezpieczeństwa, gdyż wszystkie wysyłane przez nas dane są szyfrowane.
Na podobnej zasadzie działa VPN. Z tą różnica, że połączenie następuje poprzez zabezpieczony, zaszyfrowany tunel, a sam proces nazwany jest tunelowaniem. Tunelowanie przechwytuje wszystkie wysyłane przez nas pakiety, szyfruje je i umieszcza w nowym pakiecie. Następnie pakiety te odpakowywane są na serwerze. Jeśli ktoś przechwyci nasze dane po drodze, otrzyma je w formie zaszyfrowanej.
VPN ukrywa przed innymi z jakiej sieci aktualnie korzystamy. Łącząc się z odpowiednimi VPN-ami bez problemu można obejść blokady regionalne bądź cenzurę. Przydatne jest to zwłaszcza w krajach, które stosują mocną cenzurę internetu blokując większość popularnych stron.
VPN jest świetnym rozwiązaniem przy korzystaniu z publicznych sieci (w restauracjach, na lotnisku). Darmowe sieci wiążą się z dużym ryzykiem, gdyż nie jesteśmy pewni pochodzenia takiej sieci ani kto się z nią łączy i w jakim celu. W takim wypadku VPN jest dla nas pewnym zabezpieczeniem. Jeśli chcesz przeczytać więcej o działaniu VPN-ów, to zajrzyj tutaj.
Jak korzystać z VPN?
Do wyboru mamy mnóstwo różnego rodzaju VPN, z którego usług możemy korzystać. Dostępne są zarówno wersje płatne jak i bezpłatne (te wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, niemniej jednak do okazyjnego użytkowania nie potrzeba nic więcej)
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dodatków VPN do przeglądarki. Jest ich do wyboru naprawdę dużo do każdej najpopularniejszej przeglądarki. Warte polecenia są np. dodatki Hoxx VPN Proxy, czy Hola VPN. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Takie VPN często się rozłączają i nie gwarantują stabilności połączenia. Sytuację poprawia się nieco, gdy zakupimy te dodatki w pełnej wersji. Będąc w temacie przeglądarek warto przetestować również Operę, która oferuje wbudowany VPN.
Istnieją także strony specjalistyczne, w całości poświęcone tematyce VPN oferujące swoje, specjalistyczne oprogramowanie (wystarczy wpisać frazę „VPN” w wyszukiwarkę). Najczęściej trzeba je jednak kupić. Przykładem jest tutaj renomowany NordVPN. Nie jest to tania rzecz, ale w zamian za to otrzymujemy sprawną, pewnie działającą usługę.
Wybierając VPN warto zwrócić uwagę, czy dostawca usług zapisuje nasza aktywność w swoich logach oraz jak długo takie dane sa trzymane. Ważne, by nie zapisywał naszego IP oraz dane takie były przechowywane maksymalnie parę dni. Warto także dowiedzieć się jaka jest prędkość serwerów usługodawcy. Nawet najlepszy VPN na nic nam się nie przyda jeśli strony będą ładować się przez kilka minut, a o obejrzeniu krótkiego filmiku będziemy mogli sobie jedynie pomarzyć.